Gdzie i jak ustawić świecę?
Świece to niezwykłe przedmioty, które potrafią zmienić zwykłe pomieszczenie w przytulny kokon. Jednak trzeba pamiętać, że za ciepłym światłem kryje się płomień, które zlekcewarzony potrafi być niebezpieczny.
1. Świeca wymaga naszej ciągłej uwagi i czasu. Zapaloną świecę trzeba mieć cały czas na oku. Nie można jej zostawiać w pomieszczeniu lub spać przy niej. Osobną kwestią jest czas palenia o czym szerzej w dalszej części wpisu.
2. Nie ustawiaj świecy w pobliżu materiałów łatwopalnych.
3. Dzieci i zwierzęta nie mają dostępu do świec.
4. Nie stawiaj świecy w przeciągu, blisko wentylatorów, w przejściu gdzie panuje duży ruch. Silny ciąg powietrza może zgasić świecę, albo wręcz przeciwnie pomóc przenieść się płomieniowi na pobliski mebel lub tkaninę. Innym problemem jaki może wywoływać ciągły ruch powietrza jest kopcenie świecy.
5. Ustaw świecę na stabilnej, wypoziomowanej powierzchni. Niestabilny stolik to ryzyko rozlania wosku i zniszczenia mebli. Natomiast brak poziomu może wyrządzić świecy te same szkody co tunelowanie (o tunelowaniu więcej poniżej).
6. Nie ruszaj świecy po upłynnieniu wosku – Przenoszenie upłynnionej świecy w najlepszym wypadku skończy się zabrudzeniem ścianek naczynia, w gorszym zniszczeniem mebli lub nawet pożarem.
Przejdźmy do jakości palenia.
Jak długo palić świecę?
Czas palenia świecy powinien trwać 3-4 h. Nie mniej i nie więcej.
Świece zalewane w naczyniach powinny być palone aż do upłynnienia całej powierzchni wosku lub parafiny, które utworzą tzw. basen. Zwykle zajmuje to ok 3-4 h.
Szczególnie jest to istotne podczas pierwszego palenia. Dlaczego? Paląc świecę zbyt krótko doprowadzimy do upłynnienia i wypalenia tylko części powierzchni świecy wokół knota. Każde kolejne palenie będzie tę płycinę pogłębiać tworząc tzw. tunel. Wkrótce wosk ze ścianek przysłoni nam płomień. Kolejnym etapem będzie zalewanie knota przez wosk topiony ze ścianek, co da słaby, gasnący płomień.
Czy możemy palić świece tyle ile chcemy? Niestety nie. Wosk po upłynnieniu powierzchni zacznie topić się ku dołowi pojemnika. Zbyt duża głębokość upłynnienia może prowadzić do przesunięcia knota i deformacji świecy.
Podczas ostatniego palenia nie należy wypalać świecy do końca. Dobrze jest zostawić 1-1,5 cm wosku/ parafiny na dnie pojemnika. Świece zalewane zwykle znajdują się w szklanych naczyniach, które pod wpływem wysokiej temperatury i płomienia mogą pękać.
Knot – kopcenie, grzybkowanie, przycinanie
Przyczyną kopcenia świec jest zwykle zbyt długi knot. Często na jego końcu powstaje rozszerzona końcówka tzw. grzybek. Zdeformowany knot nie tylko kopci. Gdy grzybek ułamie się i wpadnie do roztopionego wosku przesyca go nieprzyjemnym zapachem. Najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie takiej sytuacji przez systematyczne przycinanie knota.
Przed każdym paleniem świecy należy przyciąć knot:
- bawełniany do długości 5 mm,
Można to zrobić nożyczkami, cążkami lub specjalnym trymerem. Przycinanie należy wykonać gdy wosk ma postać stałą. Wówczas łatwiej usuniemy niepotrzebne kawałki i zanieczyszczenia.
Drugą ważną przyczyną kopcenia może być ruch powietrza.
Tunelowanie – jak sobie z nim poradzić?
Tunelowanie świecy to powstawanie zagłębienia wokół knota, które pogłębia się przy każdym kolejnym paleniu formując tzw. tunel.
Powstawanie tzw. tunelu zwykle wynika ze zbyt krótkiego czasu palenia, podczas którego cała powierzchnia wosku nie jest w stanie się upłynnić.
Jak gasić świecę?
Najlepiej sprawdzi się tutaj metalowy wygaszacz w formie kapturka.
Przyjemnego i bezpiecznego użytkowania życzy Zespół SOBU